Rozwiązania ochrony przeciwpożarowej na stacjach kolejowych
Chociaż dla niektórych może wydawać się to zaskakujące, pożary na kolei nie są zjawiskiem sporadycznym. Zdarzają się dość regularnie i niosą ze sobą nie tylko straty materialne, ale także zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Bez względu na to czy są to przypadkowe zaprószenia ognia, czy przyczyną jego pojawienia jest wypadek, niezabezpieczona odpowiednio infrastruktura kolejowa lub jej elementy mogą zostać całkowicie zniszczone poprzez niekontrolowane i błyskawiczne rozprzestrzenienie się nawet niewielkiego pożaru. Szczególnie niebezpieczne może to być właśnie w odniesieniu do budynków stacji kolejowych czy dworców, czyli miejsc, gdzie przebywać może znaczna ilość ludzi.
Ochrona przeciwpożarowa stacji kolejowych a prawo
Stacje kolejowe jako budynki użyteczności publicznej już same w sobie muszą spełniać wiele wytycznych związanych z zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Sporo przepisów prawnych reguluje ilość przenośnego sprzętu gaśniczego, wyznaczenie dróg ewakuacyjnych oraz określa strefy pożarowe lub kategorię zagrożenia ludzi w takim budynku. To wszystko ma wpływ na konkretne sposoby ochrony przeciwpożarowej. Do tego przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego oraz przepisy budowlane określają klasy odporności ogniowej, gęstość obciążenia ogniowego czy zagrożenie wybuchem. A to tylko kilka z wielu wymogów przeciwpożarowych, jakie dotyczą budynków takich jak stacje czy dworce kolejowe.
Rozwiązania przeciwpożarowe na stacjach kolejowych
Jak wspomnieliśmy, na stacjach kolejowych musi znajdować się odpowiednia ilość przenośnego sprzętu gaśniczego oraz hydranty pożarowe. To podstawa. Jednak wiele stacji i dworców stosuje też inne rozwiązania z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Są nimi na przykład instalacje: tryskaczowa i oddymiająca. Powinny one uruchamiać się samoczynnie, niezależnie, a w szczególnych przypadkach współdziałać, gdy uruchamiane są według tego samego kryterium, jakim jest temperatura. Wówczas sposób współpracy określa się odrębnie na podstawie scenariusza współdziałania systemów i wiedzy technicznej w tym zakresie. Innym rozwiązaniem przeciwpożarowym jest system sygnalizacji przeciwpożarowej. Takie instalacje sygnalizacji pożaru składają się z centrali alarmowej, czujek i przycisków pożarowych oraz sygnalizatorów alarmowych optycznych i akustycznych. Jako zabezpieczenie przeciwpożarowe w różnych budynkach kolejowych stosuje się także nowoczesne systemy stałych urządzeń gaśniczych. W momencie pojawienia się pożaru czujki wielosensorowe przekazują sygnał do centrali, co rozpoczyna proces gaszenia. Ze zbiorników uwalniany jest specjalny środek gaśniczy, który dyszami dozującymi rozprowadzany jest wewnątrz chronionego pomieszczenia. Doskonałe właściwości czystych środków gaśniczych stosowanych w tego typu systemach pozwalają skutecznie ugasić ogień już po kilku sekundach od jego pojawienia się. Oczywiście wspomnieliśmy tutaj jedynie o kilku rozwiązaniach przeciwpożarowych stosowanych na stacjach kolejowych. Jeśli interesują nas takie rozwiązania, warto zwrócić się do profesjonalnej firmy zajmującej się takimi systemami. Specjaliści tam pracujący pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie, biorąc pod uwagę nasze potrzeby, sam budynek, a także obowiązujące aktualnie przepisy przeciwpożarowe.