Gdzie szukać elementów zamiennych do pojazdów szynowych?
Pojazdy szynowe znane są już od dawna. Służą do przewozu zarówno ludzi, zwierząt, jak i różnego rodzaju towarów, także tych bardzo ciężkich. Zresztą chyba każdy z nas wie czym są pojazdy szynowe, a w szczególności pociągi. Chociaż w pewnym momencie transport szynowy był wypierany przez transport drogowy, to jednak cały czas istnieje i ma się całkiem dobrze. Można wręcz powiedzieć, że powoli zaczyna odbudowywać swoją zasłużona pozycję i staje się coraz popularniejszy. Jednak jak każde maszyny, także i te szynowe czasem się psują i wymagają konserwacji. Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, gdzie szukać elementów zamiennych i różnych części do pojazdów szynowych? Postaramy się dziś trochę naświetlić ten temat.
Pojazdy szynowe, czyli jakie?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: pojazdy szynowe to takie, które poruszają się po… szynach! I jest to oczywiście prawda, warto się jednak zastanowić, jakie pojazdy po szynach się poruszają, czyli są niejako bohaterami naszego dzisiejszego tematu. Pierwsze, co zapewne przychodzi nam na myśl to pociągi i lokomotywy. Pierwszy na świecie pociąg w regularnej komunikacji kolejowej odbył swój przejazd w Anglii 27 września 1825 przewożąc 600 pasażerów na trasie Stockton – Darlington liczącej 15 km. W Polsce pierwszy przejazd pociągu pasażerskiego odbył się na trasie Wrocław Główny – Oława w dniu 22 maja 1842. Pociąg składający się z lokomotywy parowej i ośmiu wagonów zabrał w podróż 102 pasażerów.
Inny rodzaj pojazdów szynowych to tramwaje. Pierwsza linia określana mianem „tramwaju” została otwarta w 1804 roku w Wielkiej Brytanii i służyła do transportu węgla oraz rudy żelaza. Natomiast transport pasażerski tramwajem został uruchomiony w roku 1807. W Polsce tramwaje pojawiły się w roku 1866 w Warszawie i były to tramwaje konne.
Najnowszy rodzaj pojazdów szynowych to metro. Pierwsza całkowicie podziemna linia, którą możemy zakwalifikować jako linię metra, została otwarta w Londynie 10 stycznia 1863. Łączyła ulice Bishop’s Bridge Road (Paddington) oraz Farringdon i miała długość 6 km, natomiast napęd zapewniały jej lokomotywy parowe. Pierwsza kolej podziemna w kontynentalnej Europie pojawiła się w Budapeszcie w 1896, po zaledwie dwóch latach budowy. Polska linia metra, jak pewnie wiemy, została otwarta 7 kwietnia 1995 o godz. 12.00 na stacji Wilanowska. Właśnie tam miało miejsce uroczyste uruchomienie pierwszego odcinka pierwszej linii metra w Warszawie.
Od tych wszystkich historycznych momentów związanych z pojazdami szynowymi minęły już lata. Cały transport kolejowy mocno przez ten czas ewoluował i dzisiaj jest już dużo bardziej rozbudowany i skomplikowany, jednak cały czas wymaga napraw. Zastanówmy się więc nad tym, gdzie szukać elementów do pojazdów szynowych i dlaczego nie tak łatwo je znaleźć.
Części do pojazdów szynowych – gdzie i czego szukać?
Jak już pewnie wszyscy zauważyliśmy, pojazdy szynowe są w pewnym sensie nietypowymi pojazdami. Wynika to z faktu, że aktualnie to pojazdy drogowe, czyli w największej mierze samochody, stały się najpopularniejszym rodzajem transportu. To także mocno przekłada się na dostępność części do takich pojazdów. Na rogach ulic nie ma co szukać sklepów z częściami na przykład do pociągów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pojazdy szynowe nie są stosowane jako prywatne środki transportu w rozumieniu indywidualnym. Kolejna sprawa to specyfika elementów zamiennych do pojazdów szynowych. Często są to duże gabarytowo i ciężkie elementy. Zatem nie ma się co spodziewać, że znajdziemy je leżące na półce jakiegoś sklepu. Skąd więc bierze się takie elementy? Istnieją firmy, które specjalizują się w produkcji części zamiennych do pociągów, tramwajów i innych pojazdów szynowych. Często sprowadzają one także elementy elektryczne i elektroniczne do konkretnych modeli takich pojazdów, co uwarunkowane jest rozwiązaniami w nich użytymi. Jeśli zatem szukamy konkretnej części albo elementu do pojazdów szynowych, warto zwrócić się właśnie do takich wyspecjalizowanych firm. Osoby tam pracujące nie tylko pomogą dopasować konkretną część czy element, ale także podpowiedzą wiele szczegółowych rozwiązań technicznych, co z pewnością ułatwi konserwację pojazdów szynowych.