Czym powinno się wyróżniać tworzywo użyte do budowy zbiornika na fekalia?
Wyposażenie pojazdów szynowych, a zwłaszcza wagonów pasażerskich obejmuje wiele instalacji odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa, ale także zapewnienie właściwego poziomu komfortu. Składają się na nie oświetlenie, ogrzewanie, instalacja elektryczna, jak również wyposażenie toalet. Poza instalacją wodną potrzebne będą odpowiednie m.in. zbiorniki na fekalia. Przyjrzyjmy się bliżej wymogom, które powinny spełniać i zobaczmy, z jakich materiałów można je produkować.
Jakie substancje znajdują się w ściekach bytowych?
Ścieki, które muszą być gromadzone w zbiornikach instalowanych w wagonach to typowe nieczystości bytowe, które składają się z produktów ludzkiego metabolizmu, a także wody oraz środków myjących – najczęściej mydła, jak również materiałów higienicznych tj. papieru toaletowego. W ściekach tego rodzaju poza związkami organicznymi, takimi jak białka, węglowodany i tłuszcze znaleźć mogą się też inne substancje w postaci resztek żywności. Pod względem chemicznym powstała zawiesina nie wykazuje się szczególnie agresywnym działaniem. Choć ze względów sanitarnych zbiornik musi być szczelny, to wymagania, jakie są mu stawiane, nie odbiegają od tych, które obowiązują w przypadku szamb czy przenośnych toalet.
Z jakich materiałów można wykonywać zbiorniki na fekalia?
Zbiorniki na fekalia produkuje się z tworzyw sztucznych ze względu na ich niewielki ciężar, dobrą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz stosunkowo niską cenę. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami jest polietylen wysokiej gęstości (HDPE), który wyróżnia się również bardzo dobrą sztywnością, dzięki Czemu wypełniony zbiornik nie ulega odkształceniom. Popularnym, choć bardziej wymagającym rozwiązaniem jest zastosowanie żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Zbiorniki z tworzywa mogą być swobodnie formowane, bardzo łatwo więc w ich przypadku uzyskać kształt odpowiedni do potrzeb, a także dobrać docelową pojemność. Co ważne, tworzywa cechują się odpornością na stosowane do czyszczenia i dezynfekcji chemikalia.