Wymiana czy naprawa – co robić ze zniszczonymi elementami pojazdów szynowych?
Tabor szynowy wykorzystywany przez przedsiębiorstwa transportowe podczas eksploatacji ulega systematycznemu zużyciu. Dla zachowania sprawności musi więc być na bieżąco konserwowany i poddawany remontom, a co jakiś czas również modernizowany. Wymiana elementów pojazdów szynowych wymaga jednak nie tylko skorzystania z odpowiednich warsztatów i specjalistycznego oprzyrządowania, ale także zastosowania części zamiennych o właściwych parametrach, ponieważ w wielu przypadkach naprawa dotychczas zamontowanych podzespołów nie będzie możliwa czy to z uwagi na nieopłacalność takich zabiegów, czy też względy bezpieczeństwa.
Jakie elementy pojazdów szynowych mogą być wymieniane podczas remontów i modernizacji?
Rodzaj elementów wymienianych podczas serwisowania wagonów kolejowych i lokomotyw zależy od ich konstrukcji i przeznaczenia. Wśród części, które mogą być w razie potrzeby wymienione, znajdują się zarówno podzespoły wykonane ze stali, jak i tworzyw sztucznych. W pierwszym przypadku mamy do czynienia np. z piasecznicami dla pojazdów szynowych, które służą do zwiększania tarcia między kołami wagonu a szynami w sytuacji, gdy na torach pojawia się oblodzenie czy duża ilość wody opadowej. Innym przykładem mogą być układy stabilizatorów przechyłu, który pomaga w utrzymaniu odpowiedniego wychylenia nadwozia wagonu w stosunku do położenia wózka jezdnego. W wagonach osobowych ważnymi składowymi jest wyposażenie pozwalające na zapewnienie obsługi montowanych systemów sanitarnych, w tym choćby stalowe zbiorniki na fekalia. Jeżeli chodzi o części z tworzyw sztucznych, to szczególnie ważne są wszelkiego rodzaju osłony, w tym m.in. osłony absorberów czy zgarniacze przednie.
Czy elementy pojazdów szynowych mogą być również naprawiane?
Znaczna część podzespołów składających się na wyposażenie wagonów towarowych oraz przeznaczonych do przewozu pasażerów może być również poddawana naprawie. Dobrym przykładem mogą tu być m.in. oświetlenie i instalacje elektryczne oraz osprzęt elektroniczny. W wielu sytuacjach naprawa okaże się tańsza, szybsza i mniej pracochłonna, dzięki czemu wagon będzie krócej wyłączony z eksploatacji, a poziom kosztów da się znacząco ograniczyć.